SākumlapaJūsuLapas karte En
Sākums > Vairāk par Grid > Kas ir Grid tīkli?  
Kas ir Grid tīkli?

Neierobežotas iespējas? Jā!

Ar grid tīkla definīcijām ir grūti – to ir tik daudz, ka nevar izvēlēties labāko, un to ir tik daudz tāpēc, ka katrs ar to saprot kaut ko citu, bet katrs saprot kaut ko citu, jo grid tīkls ir nākotne, un nākotni katrs iztēlojas savādāk un tā katram arī būs citāda. Grid tīkla būtību var saprast, salīdzinot to ar globālo tīmekli. Ja tīmeklis nodrošina katram neierobežotas iespējas iegūt informāciju, kas glabājas internetam pieslēgtajos datoros, grid tīkls nodrošina neierobežotas iespējas izmantot citus datoru resursus – spēju uzglabāt datus un veikt aprēķinus. Nu, varbūt gluži neierobežotas iespējas nav, bet izteiksmes vienkāršības dēļ to tā var rakstīt. Tātad, izmantojot grid tīkla pakalpojumus, cilvēks var uzglabāt neierobežota datu apjomu vai veikt neierobežota apjoma aprēķinus. Ļoti raksturīga grida tīkla pakalpojumiem ir paralelizācija, t.i., iespēja vienu uzdevumu sadalīt vairākās daļās un tās vienlaicīgi izpildīt uz daudziem datoriem, tādējādi paātrinot kopējo uzdevuma izpildi.

Elektrību, datus vai aprēķinus?

Bieži grid tīklu salīdzina ar elektrības piegādes tīklu. Grid tīkls nodrošina iespēju veikt vajadzīgā apjoma aprēķinus un saglabāt jebkura apjoma datus jebkurā vietā ,ar jebkuru datoru pieslēdzoties šim tīklam, nebēdājot un neinteresējoties par to, kurā vietā šie aprēķini patiesībā tiks veikti, kur šie dati tiks saglabāti, pa kādiem vadiem uz kurieni attiecīgā informācija tiks pārsūtīta.

Tas ir tāpat kā elektrības tīklā, kurš piegādā strāvu jebkuram elektriskajam aparātam un neviens neinteresējas, kurā spēkstacijā šī strāva ir sākotnēji radusies. Nevar nepateikt arī to, ka par strāvas patēriņu ir jāmaksā, tāpat kā, stingri ņemot, grid tīkla izmantošana arī pavisam bez maksas nav un nebūs.

Liels lokālais tīkls?

Vispārīgi runājot, grid tīkla ideja sasaucas ar tām idejām, kas jau no paša datortīklu sākuma tika izteiktas un diskutētas. Jau tad aprēķini uz attāliem datoriem notika un arī informāciju varēja glabāt ne tikai uz savas organizācijas lieldatora diskiem. Arī lokālie tīkli tika radīti tieši šādu un līdzīgu vajadzību dēļ. Tā kā gridu var arī uztvert kā globālu lokālo tīklu. Bet tas viss nemazina grida lomu – ja kaut kas izaug liels, tas kļūst spēcīgs, var izdarīt daudz un kļūst vajadzīgs daudziem.