SākumlapaJūsuLapas karte En
Sākums > Vairāk par Grid > Grid katrā mājā  
Grid katrā mājā

Google ir grid!

Grid tīkli, turklāt globālā mēroga, ir izveidoti vairāki un ir pieejami visiem interneta lietotājiem. Vislabāk pazīstamais tīkls ir Google kompānijas radītā interneta informācijas meklēšanas infrastruktūra. Katru pieprasījumu Google meklētājam apstrādā kāds no serveriem, kas sadala šī pieprasījuma izpildi daudziem šajā brīdi mazāk noslogotiem datoriem, savāc ziņas atpakaļ no šiem datoriem, sagrupē atrasto informāciju, ņemot vērā iepriekš reģistrētās klienta intereses, un izsniedz to klientam. Tā, vai apmēram tā, strādā šis meklētājs. Pati kompānija nesniedz informāciju par savas infrastruktūras pamatmodeli, nerunājot jau par detaļām. Tas ļauj speciālistiem trenēties dažādos minējumos, ka pašlaik kompānijai pieder ap 30 datu centriem visā pasaulē, kuros ir izvietoti daži desmiti tūkstošu serveru klasteru un pāri par pusmiljonu personālo datoru. Ļoti būtiski ir tas, ka Google informācijas gridtīkls ir pieejams no jebkura interneta pieslēguma pasaulē, t.i., tas ir patiesi globāls.

Tieši šī, grid tīklam raksturīgā pieeja izmantot nevis vienu vai divus lielus superdatorus un glabāt informāciju uz cietajiem diskiem, bet gan daudzus datorus, kuri varētu informāciju ātri apstrādāt galvenokārt operatīvajā atmiņā, būtiski palīdzēja Google kompānijai uzvarēt konkurentus interneta meklētāju nozarē un izrauties priekšgalā. Galu galā tādu datoru , kas varētu apstrādāt vairāk kā simts miljonu meklēšanas pieprasījumu dienā, nodrošinot datu pārraidi 3-4 petabiti sekundē, nemaz nav. Taču Google infrastruktūra to panāk. Un jāatzīst, Google ar savu informācijas meklēšanas darbu galā tiek un attīsta vēl citus pakalpojumus, kuri arī izmanto līdzīgu pieeju.

Grid ir visur

Tādā vai līdzīgā veidā savus grid tīklus veido arī citas globālā datortīkla komerciālās organizācijas. Tagad tie ir arī citiem interneta informācijas gigantiem kā Yahoo, Excite vai Incomi. Protams, arī lielie interneta veikali eBay vai Amazon nespētu nodrošināt savus pakalpojumus, neizmantojot grid tīklus. Katra no Amazon veikala daudzu desmitu miljonu pircējiem veiktos pirkumus uzkrāj un analizē ne jau vienā datorā. Šādu informāciju vienā datorā diez vai var saglabāt, un tas arī nebūtu ieteicams no datu drošības un ātras apstrādes viedokļiem.